Święto Konstytucji 3 Maja

Witaj majowa jutrzenko,

Świeć naszej polskiej krainie,

Uczcimy ciebie piosenką,

Która w całej Polsce słynie...

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest świętem państwowym, obchodzonym na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Jest również okazją do rozmów o patriotyzmie, symbolach narodowych i o znaczeniu Ojczyzny w życiu każdego Polaka.

Z tej okazji w dniu 29 kwietnia 2024 roku w naszym przedszkolu miała miejsce uroczysta akademia patriotyczna, w której uczestniczyła cała społeczność przedszkolna, dyrekcja oraz rodzice.

Apel rozpoczął się uroczystym wprowadzeniem pocztu sztandarowego oraz odśpiewaniem Hymnu Polski. Dwie grupy 5-latków w przepiękny sposób przedstawiły ważne dla Polski sprawy. Słowem, śpiewem i tańcem wyraziły swoją miłość do Ojczyzny i szacunek do symboli narodowych. Nie zabrakło patriotycznych pieśni, takich jak „Witaj majowa jutrzenko”, „Przybyli ułani” czy „Uwierz Polsko”. Dzieci z grupy „Tygrysków” zaprezentowały w parach narodowy taniec „Krakowiak”. Natomiast do utworu „Dwie gitary” z szafami zatańczyły dziewczynki z „Krasnoludków”. Odświętne stroje, kotyliony i biało czerwone flagi podkreślały uroczysty charakter wydarzenia.

Po zakończeniu wszystkich występów pani Dyrektor Leokadia Ziętarska podziękowała wszystkim występującym dzieciom za zaangażowanie, wychowawcom za przygotowanie uroczystości, a gościom za przybycie. Zachęciła również do dalszego świętowania tak radosnej dla Polaków uroczystości.

Dzięki takim wydarzeniom, jak dzisiejsze Patriotyzm nie będzie tylko słowem, ale postawą i wyrazem troski o dobro swego kraju, stałym dążeniem do pomnażania tego, co stworzyły poprzednie pokolenia i gotowością do służenia swojej Ojczyźnie - Polsce.