KLASY PIERWSZE W SKANSENIE

Program Poznaj Polskę

W ramach programu „Poznaj Polskę 2022” uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami w dniu 10 maja 2022 r. odbyli wycieczkę do Tokarni i Zagnańska.

Po przyjeździe na miejsce zwiedziliśmy Muzeum Wsi Kieleckiej, gdzie skupione są zabytkowe obiekty budownictwa drewnianego przeniesione z różnych miejscowości regionu świętokrzyskiego. Byliśmy w wiatraku-młynie, dworze, karczmie, chłopskiej zagrodzie, dawnej szkole, kuźni, domu felczera i aptekarza, sklepie oraz w kościółku. Przewodniczka barwnie opowiadała o tym, jak żyli kiedyś nasi przodkowie, o ich codziennych obowiązkach.

Następnie w ramach lekcji muzealnej „Dawne gry i zabawy” uczniowie przekonali się, że można świetnie się bawić kawałkiem sznurka, drutu, kamyka czy patyka. Dzieci brały udział w wyścigach w workach, toczyły fajerkę, zbijały grele oraz przeciągały linę. Natomiast podczas warsztatów „Od ziarenka do bochenka” poznały proces powstawania chleba od momentu wysiewu ziarna aż do wypieku bochna chleba. Miały okazję zobaczyć tradycyjne narzędzia i czynności z tym związane, a następnie z panią Olą upiekły podpłomyki w piecu chlebowym.

Po zjedzeniu smacznego obiadu w Karczmie Kuźnia Smaków udaliśmy się do Zagnańska, gdzie zobaczyliśmy najsłynniejsze polskie drzewo – pomnik przyrody Dąb Bartek. Jego wymiary jak i wiek są rzeczywiście imponujące. Dąb Bartek mierzy obecnie 30 metrów wysokości, obwód pnia na wysokości 1,3 m wynosi 9,85 m, a średnica korony to około 40 metrów.

Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do domu.