"Poznajemy Polskę" - wycieczka klas drugich

Logo MEiN, Poznaj Polskę

W dniu 11 maja 2022 r. uczniowie klas drugich w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki wzięli udział w projekcie „Poznaj Polskę” i odbyli wycieczkę do Tokarni i Zagnańska. Uczniowie uzyskali dofinansowanie do wyjazdu w wysokości 80% całkowitego kosztu wycieczki, natomiast 20% pochodziło z wkładu własnego.

Celem wycieczki było poznanie zabytków kultury ludowej z obszaru województwa świętokrzyskiego, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa ludowego oraz popularyzacja kultury ludowej. Tu świat się zatrzymał w XIX i początkach XX wieku. Pejzaż wiejski, zbliżony do tego z XVIII i XIX wieku uzupełniony jest obiektami przemysłu wiejskiego, takimi jak wiatraki i kuźnia, budynkami użyteczności publicznej takie jak szkoła, sklep, zabudowaniami dworsko-folwarcznymi, a także obiektami sakralnymi – takimi jak kościół i kapliczki. Dopełnieniem architektury drewnianej jest wspaniała przyroda i tradycyjne formy zieleni – m.in. przydomowe ogródki, które otaczają poszczególne zabudowania. Wszystkie te elementy wzmagają wrażenie autentyczności i sprawiają, że zwiedzający mogą poczuć się tak, jakby znaleźli się w innej epoce. Wiejski sklep, młyn, wiatrak i chałupy wyglądały tak, jakby ich mieszkańcy wyszli gdzieś na chwilę. Dużo emocji wzbudziło zwiedzanie Dworu z Suchedniowa. Dzieci miały okazję porównać warunki życia, wystrój wnętrz domu dziedzica i chłopa pańszczyźnianego. Byliśmy też w pięknym modrzewiowym kościele z 1763 roku. Atrakcją wycieczki były warsztaty „Na kole garncarskim”, gdzie dzieci zobaczyły, jak powstawały garnki. Każdy uczestnik miał możliwość samodzielnie ulepić jakiś przedmiot z gliny i zabrać swoją pracę do domu. Ciekawe okazały się również warsztaty „Zbudujemy domek mały - czyli, jak budowano domy na dawnej wsi”. Dzieci najpierw obejrzały przykłady takich domów i poznały technikę budowania. Później były zajęcia praktyczne i każdy miał możliwość samodzielnie „zbudować” taki dom. Po tak pracowitym dniu czekał na wszystkich smaczny obiad w pobliskiej restauracji „Kuźnia Smaków”. Kolejnym punktem zwiedzania był dąb Bartek, który jest jednym z najsłynniejszych drzew w Polsce i stał się symbolem polskiej przyrody. Mieliśmy możliwość dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy i poznać jego historię. Na koniec oczywiście zakupiliśmy pamiątki. To był bardzo udany wyjazd, który dostarczył nam wiele wrażeń i był też znakomitą lekcją historii naszego regionu.