Warto odwiedzić stolicę!

Logo MEiN, Poznaj Polskę

W ramach realizacji programu „Poznaj Polskę" 02.06.2022 r. uczniowie klas 8b i 8d odbyli wycieczkę do Warszawy. Program zwiedzania stolicy przedstawiał się dość intensywnie, niemniej jednak wszystkie punkty zostały zrealizowane.

Po dotarciu do miejsca docelowego grupa udała się do Muzeum Niepodległości. Oglądając ekspozycję, uczniowie utrwalili wiadomości dotyczące okresu zaborów, a w szczególności zrywów narodowowyzwoleńczych. Uwagę przyciągała również aranżacja wystawy stałej „Z Orłem Białym przez wieki". Zgromadzony materiał prezentował najważniejsze wydarzenia związane z Orłem Białym. Zwiedzającym przybliżono dzieje legendarne, okres przedheraldyczny, moment uznania Orła Białego za godło Królestwa, używanie znaku przez władców, a także okres w historii godła jako symbolu narodu bez suwerennego państwa, dążeń demokratycznych i odrodzonej Polski.

Po nietypowej lekcji historii uczestnicy wycieczki udali się do restauracji, gdzie posilili się smacznym obiadem.

Następnie trasa wycieczki wiodła uliczkami Starego Miasta. Spacer rozpoczęto spod  Zamku Królewskiego, o którego dziejach odbudowy ciekawie opowiadała przewodniczka. Wśród napotkanych po drodze obiektów na szczególną uwagę zasługiwał pomnik Małego Powstańca upamiętniający cichych, dziecięcych bohaterów powstania warszawskiego.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Łazienek Królewskich. Osiemnastowieczna królewska letnia rezydencja zachwyca bogatym wystrojem, kunsztem architektonicznym, dziełami sztuki, wśród których można poczuć się wyjątkowo.

Opuszczając Warszawę, uczniowie chłonęli widoki roztaczające się z okien autokaru. Zapewne ostatnim zapamiętanym obrazem będą wzbijające się w górę samoloty startujące z lotniska.

Cele wycieczki zostały zrealizowane. Jednodniowy pobyt w stolicy na pewno pobudził zainteresowanie zwiedzających bogatą historią miasta, co zapewne skłoni wielu uczniów do kolejnych odwiedzin Warszawy.