Wycieczka klas IV do Kopalni Soli w Wieliczce

W ramach programu „Poznaj Polskę” uczniowie klas czwartych wraz z wychowawcami wybrali się 19 października na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. Kopalnia uchodzi za jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce. Uczniowie schodzili do kopalni starymi, drewnianymi schodami, które liczyły aż 380 stopni.  Podczas wycieczki  przeszli z przewodnikiem ponad trzykilometrową trasę i zeszli na głębokość 135 metrów. Poznali historię i tajemnice kopalni, jak również legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. Zwiedzili zabytkowe wyrobiska na podszybiu Szybu Daniłowicza, „Komorę Urszula”, gdzie górnicy rozpoczęli ręczne wydobywanie soli w 1649 roku. Zrekonstruowano tu urządzenie nadszybikowe, które transportuje sól. „Komora Urszula” połączona jest z „Komorą Mikołaja Kopernika”. Za tą komorą znajduje się barokowa kaplica św. Antoniego oraz podłużnia Kunegunda. Następnie uczniowie przeszli do „Komory Pieskowa Skała”, która należy do najpiękniejszych miejsc kopalni.

Szczególne wrażenie wywarła na nich kaplica dedykowana św. Kindze. W kaplicy znajdują się relikwie św. Kingi. Jest to podziemna świątynia. Uczniowie oglądali górniczą, drewnianą maszynę z XVII wieku i barokową kaplicę Św. Antoniego, zwiedzili jeziorko solankowe i piękne rzeźby Św. Kingi, Św. Klary i Św. Antoniego z XVII wieku. Widzieli makietę wioski i przedmioty, którymi w dawnych czasach posługiwali się górnicy. Po zakończeniu zwiedzania Trasy Turystycznej, uczniowie przeszli jeszcze Trasę Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Wśród  największych atrakcji są kieraty – gigantyczne górnicze machiny. Jeden z nich, zwany kieratem polskim, to prawdopodobnie największa drewniana maszyna górnicza na świecie. Zwiedzający obejrzeli oryginalne obrazy Jana Matejki, cenny Róg Bractwa Kopaczy oraz luksusową kolejkę przeznaczoną dla najważniejszych urzędników Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Na Trasie Muzeum zobaczyli też mniejsze obiekty, związane zarówno z pracą dawnych wielickich górników jak również z ich tradycjami i życiem codziennym. Zachwycili się wystawą kryształów soli ze słynnych Grot Kryształowych oraz niesamowitymi solnymi formami, które wyglądają niczym wyciągnięte wprost ze świata baśni.

Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą, pełną wrażeń przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. W drodze powrotnej uczniowie zakupili pamiątki i wstąpili do restauracji, gdzie mieli czas na posiłek.