Jesienna wycieczka klas 1

W ramach programu „Poznaj Polskę” uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami wybrali się 18 października na wycieczkę do Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Głównym założeniem wyprawy, oprócz oczywiście dobrej zabawy, było ukazanie dzieciom warunków życia ludzi w dawnych czasach, czynności gospodarczych, upraw polnych, oraz tradycyjnych zawodów, jak również rzemiosł. Uczniowie z zainteresowaniem zwiedzali, a także podziwiali stare chaty, zagrody, kuźnię, aptekę, wiatrak, młyn oraz kościół. Nie można również zapomnieć o wiejskiej szkole, którą dzieci bardzo chętnie odwiedziły.

Kolejny etap wycieczki stanowiły warsztaty pod nazwą „Domeczki z deseczki, czyli jak budowano domy na dawnej wsi”, podczas których uczniowie samodzielnie budowali domy wykorzystując dwie techniki konstrukcyjne (zrębową, sumikowo-łątkową). Działania te były bardzo interesujące dla uczestników, ponieważ pozwalały poznać tajniki budowania domów w dawnych czasach. Po zakończeniu warsztatów, uczniowie zakupili pamiątki, a także udali się na posiłek do restauracji McDonald's.

Ostatni etap wycieczki, stanowiła wyprawa do  Zagnańska. Na miejscu dzieci zobaczyły jeden z najstarszych w Polsce pomnik przyrody „Dąb Bratek”, jak również poznały jego historię.

Podczas zwiedzania uczestnikom towarzyszyła piękna, jesienna pogoda, która dostarczyła uroku otaczającej przyrodzie.